manufaktuur_logoicon

Manufaktuuri Kvartal, see on Põhja-Tallinna gravitatsioonikese, kus aeg saab väärtuse ja ruum tähenduse
manufaktuur_logo_paths

PILK SELJA TAHA

Manufaktuuri kvartali hoonestusse kuulub hulk kultuurimälestisena kaitstud eriilmelisi ehitisi, mis koos ümbritseva õunaia ja iidsete pargipuudega moodustavad unikaalse miljööväärtusliku keskkonna. Kvartali ajalugu ulatub aastasse 1898, mil keiser Nikolai II kinnitas Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabriku põhikirja.
1900. aastal valmis Rudolf Otto von Knüpfferi projekteeritud 234 meetri pikkune ja neljakorruseline peahoone Telliskopli tee ja mere vahelisel alal, millele 1908. aastal tuli juurde paekivist tiibhoone. Erinevaid juurdeehitisi lisandus järk-järgult pea terve vabriku ajaloo vältel. Tootmine saavutas kahe maailmasõja vahel kõrgtaseme aastatel 1928–1929, kui tööliste arv küündis 2000ni. Riidele lisaks valmistati ka mitmesugust lõnga ja vatti. 1940. aastal natsionaliseerisid vabriku nõukogude võimud ning 1941. aastal põles vabrik sõjakeerises maha. 1945. aastal alustati taastamisega ja järgmisel aastal andis vabrik taas toodangut. Puuvillase toorkanga ning niidi tootmine jätkus kogu nõukogude perioodi jooksul. 1990. aastatel, pärast Eesti iseseisvumise taastamist, omandas manufaktuuri Tolaram Grupp, tootmine lõppes muutunud majanduskeskkonna survel aastal 2006. Enne tehasehoone sulgemist alustas Tolaram Grupp kogu ala detailplaneeringu koostamist, et kujundada alast ajakohane elu- ja ärikvartal. Selle esimene vili on Hepsori-Tolarami koostööl aastatel 2014–2019 terviklikult valminud Sitsi õunaaia kvartal (269 korteriga). Samas koostöös jätkatakse kogu ülejäänud tehaseala väljaarendamist.

 

PILK SILMAPIIRI TAHA

Manufaktuuri kvartali asukoht on unikaalne. Käeulatuses on palju Põhja-Tallinna kõrgväärtuslikku linnaruumi ja silmapaistvat arhitektuuri: Lennusadam, Patarei, Noblessner ning Stroomi rand ja Kultuurikatel, mida tulevikus hakkab ühendama Putukaväil. Väärikas asend Tallinnas ja teise industriaalrevolutsiooni romantikast rikas ajalugu nõuavad ambitsioonikat lähenemist. Manufaktuuri kvartalist sünnib terviklik elukeskkond, kus elupinnad on põimitud büroode, restoranide, kaubandus- ja teeninduspindadega. Tekib mitmekesise ärikeskkonnaga elust pulbitsev kvartal, mille ajaloost inspireeritud arhitektuur säilitab tööstusala unikaalse karakteri. Loodav avalik ruum on universaalne ja inimkeskne, peites endas mänguväljakuid, kogukonnaaedu, parke ja lihtsalt nauditavat kulgemise ruumi.
visioon_deco_wide
visioon-decoration_phone

2020

Arhitektuurikonkurss, projekti ettevalmistus, planeerimine ja projekteerimine

Konkurssi võitjatena asub Manufaktuuri tehasehoonet ja katlamaja projekteerima Kadarik Tüür arhitektid, uusi eluhooneid ja avalikku ruumi arhitektuuribüroo Molumba.

 

Manufaktuuri 7 uute eluhoonete ehituse algus

154 korterit, 452 m2 äripinda, 6 maapealset korrust, 1 maa-alune parkimiskorrus, brutomaht ca 18 000 m2. Arhitektuurne lahendus Molumba arhitektuuribüroo.

 

2024 

Manufaktuuri 7 uute eluhoonete ehituse lõpp

154 korterit, 452 m2 äripinda, 6 maapealset korrust, 1 maa-alune parkimiskorrus, brutomaht ca 18 000 m2. Arhitektuurne lahendus Molumba arhitektuuribüroo.

Manufaktuuri Vabriku rekonstrueerimise algus 

260 korterit, 4940 m2 üüritavat äripinda, 6 maapealset korrust, 1 maa-alune parkimiskorrus. Arhitektuurne lahendus Kadarik Tüür Arhitektid. arhitektuuribüroo.

 

ASUKOHT

Manufaktuuri kvartal asub rikkaliku ajalooga Kopli poolsaare keskel. Tänapäeval peamiselt nostalgiamaigulise tööstusrajoonina tuntud kant on olnud kunagi ammu keskaegne karjamaa, siis tiheda tammemetsa ja kauni merevaatega baltisakslaste puhkekoht ning hiljem Tallinna võimsaim majandusala. Praegu on Kopli poolsaar üks kiiremini arenevaid ja köitvaimaid Tallinna piirkondi, mis paelub mitmekesise omapära, heade teedeühenduste ja suurepärase asukohaga, seda eriti keskkonnateadliku ja moodsa mõtteviisiga linlase jaoks. Ratturile ja jalakäijale on linna keskus ja transpordisõlmed käeulatuses: Raekoja platsi, Vabaduse väljaku ja Balti jaamani on umbes 3 km ning Tallinna sadamani ligi 4,5 km. Loodussõprade jaoks on 4 km kaugusel linnurikas Paljassaare hoiuala ning Stroomi ranna ja Merimetsani on 2,5 km.

Hepsor ja Tolaram ehitavad 100 miljoni eest Põhja-Tallinnasse uue elupiirkonna

Hepsor ja Tolaram Grupp teatasid, et investeerivad üheskoos 100 miljonit eurot endise Balti Manufaktuuri kompleksi territooriumi arendamisse, mille tulemusena tekib moodsate äripindade ja 550 korteriga mahukas uus elupiirkond ja Põhja-Tallinna tõmbekeskus....

Balti Manufaktuur avab novembris arhitektuurihuvilistele uksed

Eesti Arhitekuurikeskuse ekskursioonidega luuakse võimalust uudistada enam kui 120-aastases hoones ning selle territooriumil. Tuur manufaktuuri territooriumil ning hoones kestab kokku 90 minutit ning ekskursioonid toimuvad eesti ja vene keeles. Täispikka artiklit saab...

Õunaaia Festival
5.-6.09.2020

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo...

NÄITA HUVI!

kontakt_path

Oled projektist huvitatud?

Kui sul on hea idee, soovid ala arengus kaasa rääkida, tuua oma äri juba täna Manufaktuuri tehase alale või korraldada sündmust – võta meiega ühendust! Mõtleme koos – Sinu tänane visioon võib olla homme reaalsus.