PILK SELJA TAHA
1900. aastal valmis Rudolf Otto von Knüpfferi projekteeritud 234 meetri pikkune ja neljakorruseline peahoone Telliskopli tee ja mere vahelisel alal, millele 1908. aastal tuli juurde paekivist tiibhoone. Erinevaid juurdeehitisi lisandus järk-järgult pea terve vabriku ajaloo vältel. Tootmine saavutas kahe maailmasõja vahel kõrgtaseme aastatel 1928–1929, kui tööliste arv küündis 2000ni. Riidele lisaks valmistati ka mitmesugust lõnga ja vatti. 1940. aastal natsionaliseerisid vabriku nõukogude võimud ning 1941. aastal põles vabrik sõjakeerises maha. 1945. aastal alustati taastamisega ja järgmisel aastal andis vabrik taas toodangut. Puuvillase toorkanga ning niidi tootmine jätkus kogu nõukogude perioodi jooksul. 1990. aastatel, pärast Eesti iseseisvumise taastamist, omandas manufaktuuri Tolaram Grupp, tootmine lõppes muutunud majanduskeskkonna survel aastal 2006. Enne tehasehoone sulgemist alustas Tolaram Grupp kogu ala detailplaneeringu koostamist, et kujundada alast ajakohane elu- ja ärikvartal. Selle esimene vili on Hepsori-Tolarami koostööl aastatel 2014–2019 terviklikult valminud Sitsi õunaaia kvartal (269 korteriga). Samas koostöös jätkatakse kogu ülejäänud tehaseala väljaarendamist.
PILK SILMAPIIRI TAHA
2020
Arhitektuurikonkurss, projekti ettevalmistus, planeerimine ja projekteerimine
Konkurssi võitjatena asub Manufaktuuri tehasehoonet ja katlamaja projekteerima Kadarik Tüür arhitektid, uusi eluhooneid ja avalikku ruumi arhitektuuribüroo Molumba.
Manufaktuuri 7 uute eluhoonete ehituse algus
154 korterit, 452 m2 äripinda, 6 maapealset korrust, 1 maa-alune parkimiskorrus, brutomaht ca 18 000 m2. Arhitektuurne lahendus Molumba arhitektuuribüroo.
2024
Manufaktuuri 7 uute eluhoonete ehituse lõpp
154 korterit, 452 m2 äripinda, 6 maapealset korrust, 1 maa-alune parkimiskorrus, brutomaht ca 18 000 m2. Arhitektuurne lahendus Molumba arhitektuuribüroo.
Manufaktuuri Vabriku rekonstrueerimise algus
260 korterit, 4940 m2 üüritavat äripinda, 6 maapealset korrust, 1 maa-alune parkimiskorrus. Arhitektuurne lahendus Kadarik Tüür Arhitektid. arhitektuuribüroo.
ASUKOHT
Manufaktuuri kvartal asub rikkaliku ajalooga Kopli poolsaare keskel. Tänapäeval peamiselt nostalgiamaigulise tööstusrajoonina tuntud kant on olnud kunagi ammu keskaegne karjamaa, siis tiheda tammemetsa ja kauni merevaatega baltisakslaste puhkekoht ning hiljem Tallinna võimsaim majandusala. Praegu on Kopli poolsaar üks kiiremini arenevaid ja köitvaimaid Tallinna piirkondi, mis paelub mitmekesise omapära, heade teedeühenduste ja suurepärase asukohaga, seda eriti keskkonnateadliku ja moodsa mõtteviisiga linlase jaoks. Ratturile ja jalakäijale on linna keskus ja transpordisõlmed käeulatuses: Raekoja platsi, Vabaduse väljaku ja Balti jaamani on umbes 3 km ning Tallinna sadamani ligi 4,5 km. Loodussõprade jaoks on 4 km kaugusel linnurikas Paljassaare hoiuala ning Stroomi ranna ja Merimetsani on 2,5 km.
Fotogalerii
Manufaktuur
Täna
Droonigalerii
Manufaktuur
Linnulennult
Pildigalerii
Visioon
NÄITA HUVI!
Oled projektist huvitatud?
Kui sul on hea idee, soovid ala arengus kaasa rääkida, tuua oma äri juba täna Manufaktuuri tehase alale või korraldada sündmust – võta meiega ühendust! Mõtleme koos – Sinu tänane visioon võib olla homme reaalsus.